HUNTSVILLE w stanie Alabama – 4 kwietnia 2024r. Zintegrowany system dowodzenia walką IBCS korporacji Northrop Grumman (NYSE: NOC) dokonał płynnego połączenia danych ze stacji radiolokacyjnej LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor) w celu wykrycia, śledzenia, przechwycenia i zniszczenia obiektu imitującego pocisk kierowany dalekiego zasięgu przy użyciu pocisku PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement) podczas niedawno przeprowadzonej na poligonie White Sands Missile Range w Nowym Meksyku próby w locie.

  • IBCS potwierdził dotychczasową skuteczność w próbnych strzelaniach, umacniając swoją kluczową rolę w rewolucjonizowaniu przestrzeni bitewnej poprzez integrację „każdego sensora i każdego efektora”.
  • Zdolność systemu IBCS do integracji z radarem LTAMDS, który przechodzi przez kolejne etapy badań i rozwoju, wspiera modernizację obrony powietrznej i przeciwrakietowej Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych USA.
Northrop Grummans Integrated Battle Command System Demonstrates Another Successful LTAMDS and Patriot Live-Fire Integration - Poland
Wyprodukowane przez Northrop Grumman stanowisko operacji bojowych EOC (Engagement Operations Center) rozstawione na poligonie White Sands Missile Range w Nowym Meksyku.  (Źródło: U.S. Army)

Ekspert:  

Rebecca Torzone, Wiceprezes i Dyrektor Generalna działu Global Battle Management and Readiness, Northrop Grumman: “Integracja radaru LTAMDS i zestawów Patriot w systemie IBCS to kluczowy element modernizacji zintegrowanej obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Budujemy fundament kompleksowej sieci połączeń w polu walki, aby pokonywać coraz bardziej złożone zagrożenia.”

Informacje o IBCS:

IBCS integruje wszystkie obecnie dostępne i przyszłe zasoby we wspólnej przestrzeni walki, bez względu na źródło, domenę czy rodzaj sił zbrojnych, z których pochodzą. Do tej pory zademonstrowano zdolność system IBCS do integracji z szeroką gamą sensorów i środków rażenia, z zestawami Patriot, stacjami radiolokacyjnymi Sentinel, samolotami F-35, pociskami CAMM, radarami Giraffe, pociskami PAC 2 (GEM-T) i PAC 3 oraz innymi suwerennymi zasobami włącznie.

Dzięki modułowej, otwartej i skalowalnej architekturze, IBCS daje żołnierzom bezprecedensowe możliwości, łącząc dane z sensorów w jednolity, funkcjonalny obraz całej przestrzeni walki, który umożliwia szybkie podejmowanie decyzji opartych na rzetelnych informacjach i optymalne wykorzystanie środków rażenia. Zdolność ta daje walczącym więcej czasu na podjęcie decyzji o tym, jak najlepiej pokonać zagrożenia. IBCS jest centralnym elementem strategii modernizacji obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej U.S. Army i stanowi fundamentalny element wielodomenowej, wielonarodowej współpracy w przyszłości.

W roku 2023 IBCS został zatwierdzony do produkcji pełnoskalowej, co pozwoliło U.S. Army na przygotowanie harmonogramu wdrożenia systemu do służby w operacyjnych jednostkach obrony powietrznej jeszcze w bieżącym roku.  Ponadto, IBCS osiągnął wstępną gotowość operacyjną, dzięki czemu system może być wdrożony i rozmieszczony w obszarach operacji wojskowych. Polska ogłosiła  Podstawową Gotowość Operacyjną (PGO) systemu IBCS w swoim programie obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, a planowane jest również rozmieszczenie systemu IBCS do obrony wyspy Guam w ramach oficjalnego programu U.S. Army dotyczącego modernizacji obrony powietrznej i przeciwrakietowej.

Northrop Grumman to globalny lider w zakresie technologii lotnictwa i systemów obrony. Opracowane przez nas pionierskie rozwiązania dają naszym klientom możliwości, których potrzebują, aby łączyć i chronić nasz świat, oraz przesuwać coraz dalej granice ludzkiej eksploracji we wszechświecie.  Kierując się wspólnym celem, jakim jest rozwiązywanie najtrudniejszych problemów naszych klientów, pracownicy koncernu Northrop Grumman codziennie definiują to, co jest możliwe.