HUNTSVILLE w stanie Alabama – 1 maja 2023 – Zintegrowany system zarządzania walką IBCS koncernu Northrop Grumman Corporation’s (NYSE: NOC) uzyskał od U.S. Army potwierdzenie osiągnięcia wstępnej gotowości operacyjnej IOC (Initial Operational Capability). Oznacza to, że system jest gotowy do wdrożenia w jednostkach wojsk lądowych USA (U.S. Army) i do dalszego rozwoju zdolności systemu.

Northrop Grumman's Integrated Battle Command System Achieves Initial Operational Capability - Poland
Amerykańscy wojskowi podczas ćwiczeń ładują do samolotu C-5 sprzęt systemu IBCS (Integrated Battle Command System) firmy Northrop Grumman. (Fot.: U.S. Army)

IBCS jest podstawą strategii modernizacji obrony powietrznej i przeciwrakietowej U.S. Army), polegającej na zastąpieniu jednym systemem obecnie stosowanych, licznych systemów dowodzenia i kierowania walką (C2). Zakończyły się rygorystyczne badania systemu znane jako Initial Operational Test and Evaluation oraz liczne wymagające badania rozwojowe i zakończone powodzeniem próbne strzelania. Podczas tych drobiazgowych badań zademonstrowano zdolność systemu IBCS do dostarczania do sieci połączonych rodzajów wojsk danych umożliwiających kierowanie ogniem, zwiększanie świadomości sytuacyjnej i wydłużenie czasu podejmowania decyzji.

“System IBCS odgrywa kluczową rolę w strategii modernizacji obrony powietrznej i przeciwrakietowej U.S. Army, zapewniając zdolności do wielodomenowej integracji czujników i łączenia danych, które pozwalają na szybki wybór najbardziej odpowiedniego środka ogniowego w obronie przed zagrożeniami”, oświadczyła Rebecca Torzone, Wiceprezes i Dyrektor Generalna działu Combat Systems and Mission Readiness, Northrop Grumman. “Jako system dojrzały, sprawdzony i gotowy, IBCS dokonuje transformacji pola walki i jego rozszerzenia, wspomagając wojska USA i ich sojuszników.”

Ten przełomowy krok w kierunku przekazania wielodomenowych zdolności w ręce wojska następuje po niedawnym zatwierdzeniu do produkcji pełnoskalowej. Osiągnięte kamienie milowe są wynikiem pomyślnego zakończenia kluczowych testów oraz przygotowania logistyki, obsługi i szkoleń. Do tej pory z systemem IBCS zintegrowano, lub zademonstrowano integrację z licznymi sensorami i środkami bojowymi ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych USA a także wojsk sojuszniczych. Otwarta architektura umożliwia szybką integrację kolejnych systemów – pozwala to USA i państwom sojuszniczym wyjść poza interoperacyjność i osiągnąć wysoki poziom wielodomenowej integracji, zgodnie z obecnymi i przyszłymi wymaganiami.

System IBCS wykorzystuje otwartą, modułową i skalowalną architekturę, która jest elementem integrującym wszystkie dostępne zasoby na polu walki w jednej połączonej sieci kierowania ogniem, bez względu na źródło, domenę czy rodzaj sił zbrojnych. Architektura IBCS umożliwia efektywną i nisko-kosztową integrację dostępnych obecnie systemów i systemów przyszłości, oraz rozszerza przestrzeń walki przez rozproszenie środków wykrywania i rażenia. Dzięki silnie zintegrowanej sieci, walczący mogą podejmować bardziej precyzyjne decyzje mając do dyspozycji więcej czasu niż kiedykolwiek wcześniej. W szeregu udanych testów badawczo-rozwojowych, prób operacyjnych i demonstracji zweryfikowano zdolność systemu IBCS do łączenia i scalania danych z sensorów i przesyłania ich do efektorów z wielu rodzajów sił zbrojnych, przez co zademonstrowano wkład U.S. Army w tworzenie wielodomenowego systemu JADC2 (Joint All Domain Command and Control).

Northrop Grumman to globalny lider w zakresie technologii lotnictwa, kosmonautyki i systemów obrony. Opracowane przez nas pionierskie rozwiązania dają naszym klientom możliwości, których potrzebują, aby łączyć i chronić nasz świat, oraz przesuwać coraz dalej granice ludzkiej eksploracji we wszechświecie.  Kierując się wspólnym celem w rozwiązywaniu najtrudniejszych problemów naszych klientów, pracownicy koncernu Northrop Grumman, w liczbie 95 000, każdego dnia na nowo definiują to, co jest możliwe.