Warszawa, Polska – 8 września 2023 – W dniu dzisiejszym Korporacja Northrop Grumman (NYSE: NOC) ogłosiła, że 37. dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej SZ RP potwierdził osiągnięcie podstawowej gotowości operacyjnej BOC (Basic Operational Capability) w ramach programu obrony powietrznej i przeciwrakietowej średnego zasięgu WISŁA działającej ze zintegrowanym systemem dowodzenia walką IBCS (Integrated Battle Command System) opracowanym przez Northrop Grumman.  

  • Podstawową gotowość operacyjną BOC dla pierwszej baterii dostarczonej w ramach program Wisła ogłosiło polskie Ministerstwo Obrony Narodowej.
  • W okresie poprzedzającym BOC przeprowadzono kompleksową serię integracji i testów w celu zweryfikowania działania systemu IBCS.
  • Podstawowa gotowość operacyjna (BOC) oznacza, że system osiągnął początkową zdolność bojową co stanowi kolejny etap na drodze do osiągnięcia wstępnej gotowości operacyjnej IOC (Initial Operational Capability).

Eksperci:

Rebecca Torzone, wiceprezes i dyrektor generalna, Combat Systems and Mission Readiness, Northrop Grumman: “Ten kamień milowy to duży postęp w zakresie zwiększania zdolności Polski do obrony powietrznej i wdrażania systemu IBCS. Dzięki zintegrowanej obronie przeciwlotniczej i przeciwrakietowej nowej generacji, Polska jest przygotowana na wyzwania przyszłej, jak i obecnej przestrzeni walki.”

Gen. Bryg Michał Marciniak, zastępca szefa polskiej Agencji Uzbrojenia, Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej ds. Budowy Zintegrowanej Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej: “BOC to znaczący krok w procesie rozwoju zintegrowanej obrony powietrznej i przeciwrakietowej Polski. Z operacyjnego i technicznego punktu widzenia, po zakończeniu wszystkich sprawdzeń w ramach ćwiczeń wojskowych BOC, możemy potwierdzić, że wszystkie elementy pierwszej baterii zostały podłączone i zintegrowane ze sobą w jeden system. Pozwala nam to przenieść szkolenie naszych operatorów na wyższy poziom i wkrótce osiągnąć IOC.”

Northrop Grumman's Integrated Battle Command System Achieves Operational Capability Milestone for Poland's WISŁA Air Defense Program - Poland
Polscy żołnierze pracujący nad stanowiskiem operacji bojowych EOC Engagement Operations Center) systemu IBCS podczas szkolenia w bazie Redstone Arsenal w Huntsville, stan Alabama. EOC jest mobilnym stanowiskiem dowodzenia i kierowania w którym realizowane są funkcje i operacje zarządzania walką w obronie przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. (Fot.: U.S. Army) 

Informacja o programie WISŁA:

W 2018 roku polski rząd wybrał IBCS jako centralny element programu modernizacji WISŁA, stając się pierwszym sojusznikiem USA, który nabył ten system. Produkcja i dostawa IBCS do Polski jest obecnie zakończona i system jest gotowy do wdrożenia w obronie Polski.

IBCS zapewni przełomowe, skokowe zdolności w ramach polskiego programu modernizacji obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, jednocześnie zwiększając interoperacyjność z sojusznikami i NATO. IBCS łączy środki wykrywania i środki rażenia w całej przestrzeni walki, aby umożliwić podjęcie najlepszych działań w celu pokonania złożonych zagrożeń. 

Northrop Grumman to globalny lider w zakresie technologii lotnictwa i systemów obrony. Opracowane przez nas pionierskie rozwiązania dają naszym klientom możliwości, których potrzebują, aby łączyć i chronić nasz świat, oraz przesuwać coraz dalej granice ludzkiej eksploracji we wszechświecie.  Kierując się wspólnym celem w rozwiązywaniu najtrudniejszych problemów naszych klientów, pracownicy koncernu Northrop Grumman, w liczbie 98 000, każdego dnia na nowo definiują to, co jest możliwe.