HUNTSVILLE w stanie Alabama – 14 grudnia, 2023 – Zintegrowany system dowodzenia walką IBCS korporacji Northrop Grumman (NYSE: NOC) po raz kolejny sprawdził się w roli kluczowego elementu rewolucyjnej transformacji systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej wojsk lądowych USA (U.S. Army) w ramach niedawno przeprowadzonej integracji z radarem LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor). Podczas kompleksowych prób strzelania z wykorzystaniem LTAMDS, przeprowadzonych w listopadzie i grudniu na poligonie White Sands w Nowym Meksyku, system IBCS ponownie zademonstrował zdolność do integracji czujników i środków rażenia,  dokonując fuzji danych z całej przestrzeni walki w celu pokonania złożonych zagrożeń lotniczych i rakietowych.

Podczas ostatnich testów, IBCS z powodzeniem:

  • wykrył, rozpoznał i precyzyjnie śledził złożoną ścieżkę lotu celów na niskim i wysokim pułapie w oparciu o dane z radaru LTAMDS.
  • namierzył i dokonał zniszczenia imitującego pocisk manewrujący celu lotniczego oraz imitatora taktycznej rakiety balistycznej skutecznie naprowadzając pocisk PAC-3.  

Northrop Grumman zintegrował z systemem IBCS rozwijaną obecnie stację radiolokacyjną LTAMDS, dodatkowo wzmacniając zdolność systemu dowodzenia i kierowania do zapewnienia pełnej świadomości przestrzeni walki. Współdziałający z systemem IBCS radar LTAMDS zastąpi, w momencie jego wprowadzenia do służby w 2027 roku, obecnie stosowany radar zestawu Patriot.

Northrop Grummans Integrated Battle Command System Expands the Battlespace During Live-Fire Flight Tests with New Sensor - Poland
Wyprodukowane przez firmę Northrop Grumman stanowisko operacji bojowych EOC (Engagement Operations Center) rozmieszczone na poligonie White Sands w Nowym Meksyku, podczas próbnych strzelań. [Źródło: US Army]

Eksperci:

Rebecca Torzone, wiceprezes i dyrektor generalna, Combat Systems and Mission Readiness, Northrop Grumman: “ Integracja radaru LTAMDS z IBCS świadczy o osiągnięciu przez ten niezrównany system dowodzenia kolejnego krytycznego kamienia milowego. System kontynuuje przekształcanie przestrzeni bitewnej w wielu misjach, optymalizując w sposób efektywny pod względem kosztów obecną i przyszłą sieciową obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową. Wraz z armią amerykańską i globalnymi partnerami, Northrop Grumman będzie w dalszym ciągu rozwijać IBCS jako system radykalnie zmieniający paradygmaty, zdolny do pokonania obecnych i przyszłych zagrożeń.”

Informacja o IBCS i LTAMDS:

IBCS jest rewolucyjnym system dowodzenia i kierowania, który ma zdolność integrowania wszystkich obecnie dostępnych i przyszłych zasobów we wspólnej przestrzeni walki, bez względu na źródło, domenę czy rodzaj sił zbrojnych, z których pochodzą.  Jego otwarta, modułowa i skalowalna architektura daje żołnierzom bezprecedensowe możliwości scalając dane radiolokacyjne z całej przestrzeni walki w jednolitym obrazie pełnej przestrzeni walki, dając czas na podejmowanie decyzji i na zoptymalizowanie odpowiedzi na zagrożenia. IBCS jest centralnym elementem strategii modernizacji obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej US Army i jest obecnie wdrażany w Polsce. IBCS stanowi fundamentalny element wielodomenowej, wielonarodowej współpracy w przyszłości.

LTAMDS to nowej generacji radar obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej amerykańskich wojsk lądowych. Dookólny radar z aktywnym skanowaniem elektronicznym zapewnia zaawansowaną skuteczność w walce z szeregiem zagrożeń, od załogowych i bezzałogowych statków powietrznych po pociski manewrujące, rakiety balistyczne i pociski hipersoniczne.

Northrop Grumman to globalny lider w zakresie technologii lotnictwa i systemów obrony. Opracowane przez nas pionierskie rozwiązania dają naszym klientom możliwości, których potrzebują, aby łączyć i chronić nasz świat, oraz przesuwać coraz dalej granice ludzkiej eksploracji we wszechświecie.  Kierując się wspólnym celem w rozwiązywaniu najtrudniejszych problemów naszych klientów, pracownicy koncernu Northrop Grumman, w liczbie 98 000, każdego dnia na nowo definiują to, co jest możliwe.