HUNTSVILLE, Alabama – 1 października 2018 r. – US Army podpisała z firmą Northrop Grumman Corporation (NYSE: NOC) kontrakt o wartości 289 mln USD na dalsze prace rozwojowe nad systemem IBCS, które mają przybliżyć rozwiązanie do zastosowania w praktyce.

US Army Awards Northrop Grumman 289 Million for Integrated Air and Missile Defense Battle Command System
Opracowany przez firmę Northrop Grumman zintegrowany system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej odpowiada na największe wyzwania obronności, stojące przed narodem amerykańskim i jego sojusznikami: od integracji z bronią opracowaną dziesiątki lat temu z funkcjami w ciągłym rozwoju, przez logistykę, szkolenia i wsparcie eksploatacyjne, po szybkie dodawanie funkcji ochrony przed nowymi zagrożeniami oraz umożliwienie płynnych działań w wielu dziedzinach.

„IBCS zmienia perspektywę obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, mając w zanadrzu wiele przełomowych funkcji przydatnych na polu walki. IBCS maksymalizuje potencjał czujników i broni, zarazem umożliwiając modernizację systemu w przyszłości przy niższych całkowitych kosztach eksploatacji” – powiedział Dan Verwiel, wiceprezes i dyrektor generalny ds. systemów obrony przeciwrakietowej i systemów ochronnych w Northrop Grumman. „Od integracji broni opracowanej dziesiątki lat temu z funkcjami w ciągłym rozwoju, przez logistykę, szkolenia i wsparcie eksploatacyjne, po szybkie dodawanie funkcji ochrony przed nowymi zagrożeniami i umożliwienie płynnych działań w wielu dziedzinach, IBCS odpowiada na niektóre z najtrudniejszych wyzwań obronności, stojących dziś przed amerykańskim narodem i jego sojusznikami. Jesteśmy zaszczyceni, mogąc pracować ramię w ramię z US Army nad przekazaniem IAMD nowej generacji w ręce żołnierzy”.

W ramach kontraktu firma Northrop Grumman rozbuduje centra EOC oraz jednostki systemu sterowania ogniem IFCN w celu zwiększenia ich możliwości, niezawodności i łatwości konserwacji. Ponadto Northrop Grumman opracuje oprogramowanie systemu IBCS w wersji 4.5, z uwzględnieniem aktualizacji systemu Patriot oraz aktualizacji o ewoluujące zagrożenia. Kontrakt obejmuje również między innymi logistykę, szkolenia i wsparcie podczas testów, w tym testu lotniczego zaplanowanego na drugą połowę 2019 roku.

Przeprowadzone niedawno ćwiczenia i próby z udziałem żołnierzy w dynamicznym, stresującym środowisku zagrożenia potwierdziły możliwości IBCS w zakresie: integracji radarów i broni na dużym obszarze, a także skutecznej i wydajnej łączności głosowej oraz wymiany danych; systematycznego dostarczania zintegrowanego obrazu przestrzeni powietrznej z wykorzystaniem informacji z bezprecedensową precyzją oraz łącznością z innymi użytkownikami sieci Link 16 z marynarki wojennej, sił powietrznych, piechoty morskiej i innych formacji w ramach US Army; bezpiecznych, opartych na sieci działań wobec ataków elektronicznych oraz zwiększenia skuteczności w ramach prowadzenia złożonych działań w porównaniu z dotychczasowymi systemami.

IBCS pomyślnie przeszedł testy lotnicze, przeprowadzając przechwycenie podczas inauguracyjnego testu lotniczego, a także trudniejsze „działania zdalne” w ramach drugiego testu lotniczego. Podczas trzeciego testu lotniczego IBCS jednocześnie przechwycił dwa rodzaje zagrożeń, za pomocą dwóch różnych pocisków, dostarczając możliwość dowodzenia czujnikami i bronią, które nie zostały zaprojektowane pod kątem wzajemnej współpracy. Dwa kolejne pomyślne testy lotnicze sprawdzające możliwości funkcji obrony przed ogniem pośrednim przeprowadzono przy użyciu pocisków Sidewinder i Longbow Hellfire, potwierdzając możliwość współpracy z pociskami w krótkim czasie kilku miesięcy.

Dowodząc, że zróżnicowane radary i broń mogą współpracować ze sobą w formie węzłów jako o wiele skuteczniejszy system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, IBCS łączy zalety rozbudowanych połączeń czujnik-efektor oraz modułowego modelu zakupu.

IBCS stanowi podstawę programu modernizacji infrastruktury obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej US Army. Programem zarządza biuro projektu Army Program Executive Office for Missiles and Space, Redstone Arsenal, Alamaba.

Northrop Grumman jest czołowym producentem systemów bezpieczeństwa, dostarczającym innowacyjne systemy, produkty i rozwiązania w formie niezależnych systemów, cyberrzozwiązań, rozwiązań C4ISR, systemów w przestrzeni kosmicznej, systemów zarządzania atakiem, rozwiązań z zakresu logistyki i modernizacji dla klientów na całym świecie. Więcej informacji na stronie news.northropgrumman.com oraz w serwisie Twitter, @NGCNews.