HUNTSVILLE, Ala. – 14 grudnia 2021 – Koncern Northrop Grumman (NYSE: NOC) otrzymał od US Army, działającej na rzecz Dowództwa Europejskiego Stanów Zjednoczonych (EUCOM), zamówienie na system dowodzenia i kierowania w obronie powietrznej FAAD C2 (Forward Area Air Defense Command) dla Estonii, Litwy i Łotwy. Wart 14,3 miliona USD kontrakt pozwoli zmodernizować obronę powietrzną i systemy zwalczania BSP oraz stworzyć ramy ich włączenia do planu zintegrowanej obrony powietrznej i przeciwrakietowej (IAMD) dowództwa EUCOM, czego skutkiem będzie wzmocnienie architektury systemu obrony powietrznej NATO.

Northrop Grumman FAAD C2 to Provide the Baltics Full Interoperability with NATO Air Defense Architecture

“System dowodzenia i kierowania w obronie krótkiego zasięgu FAAD C2 może pochwalić się wysoką skutecznością w ochronie wysuniętych baz USA za granicą oraz głównych miast w Stanach Zjednoczonych przed Bezzałogowymi Systemami Powietrznymi”, stwierdziła Christine Harbison, Wiceprezes i Dyrektor Generalna działu Combat Systems and Mission Readiness, Northrop Grumman. “Zastępowanie przestarzałych systemów przez FAAD C2 pozwoli naszym sojusznikom w pełni uczestniczyć w nowoczesnych systemach obrony powietrznej NATO.”

FAAD C2 jest sprawdzonym w warunkach bojowych systemem C2, stosowanym na wielu teatrach działań wojennych w ramach obrony powietrznej krótkiego zasięgu, zwalczania BSP oraz pocisków rakietowych, artylerii i moździerzy (C-RAM). Jego otwarta, wielodomenowa architektura “systemu systemów” umożliwia łatwą integrację z dostępnymi środkami wykrywania, rażenia a także z systemami ostrzegania, co pozwala na szybkie, przeprowadzone w czasie rzeczywistym zwalczanie zagrożeń o krótkim zasięgu oraz celów manewrujących. 

FAAD C2 został wybrany jako tymczasowy system C2 systemu zwalczania małych BSP pozyskiwanego dla Departamentu Obrony USA. W przyszłości FAAD C2 zostanie włączony do zintegrowanego systemu dowodzenia walką w obronie powietrznej i przeciwrakietowej (IBCS), który stanowi wkład US Army do inicjatywy Połączonego Dowodzenia i Kierowania Siłami Własnymi JADC2 (Joint All-Domain Command and Control) Departamentu Obrony USA.

Northrop Grumman jest firmą technologiczną, zajmującą się na globalnym bezpieczeństwem i odkryciami naukowymi. Nasze pionierskie rozwiązania dają naszym klientom możliwości, których potrzebują, aby łączyć, rozwijać i chronić Stany Zjednoczone i ich sojuszników. Kierując się wspólnym celem w rozwiązywaniu najtrudniejszych problemów naszych klientów, pracownicy Northrop Grumman, w liczbie 90 000, każdego dnia definiują to, co jest możliwe.