HUNTSVILLE, Alabama. – 15 lipca 2021 r. – Żołnierze U.S. Army z powodzeniem razili cel o cechach pocisku manewrującego w bardzo trudnych warunkach ataku elektronicznego podczas przeprowadzonego w ramach procesu badawczo-rozwojowego próbnego strzelania z wykorzystaniem IBCS - zintegrowanego systemu dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową firmy Northrop Grumman Corporation (NYSE: NOC).

US Army IBCS Flight Test Demonstrates Joint Engagement in Electronic Attack Environment___Poland_1
W ostatnio przeprowadzonym próbnym strzelaniu w ramach badania IBCS, zintegrowano w sieci IFCN najwięcej, jak dotąd, różnych środków wykrywania włącznie z należącym do Marine Corps systemem radiolokacyjnym G/ATOR, dwoma radarami Sentinel i radarem zestawu Patriot wojsk lądowych USA, oraz dwoma samolotami wielozadaniowymi F-35 Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Przeprowadzony na poligonie White Sands w Nowym Meksyku test zademonstrował integrację IBCS z należącym do amerykańskiej marynarki wojennej systemem radiolokacyjnym AN/TPS-80 (G/ATOR), również produkowanym przez Northrop Grumman. W próbie po raz pierwszy został przetestowany i zademonstrowany, w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, system JTMC (Joint Track Manager Capability), który pozwolił na stworzenie pomostu pomiędzy IBCS a CEC (Cooperative Engagement Capability) amerykańskiej marynarki wojennej.  Architektura próby w locie zrealizowanej ze wsparciem ze strony firmy Lockheed Martin, obejmowała również dwa samoloty wielozadaniowe F-35, których radary pokładowe zintegrowane z IFCN przekazywały informacje składające się na jednolitą złożoną ścieżkę śledzenia służącą do wykonania zadania bojowego.     

“Zintegrowanie dodatkowych sensorów należących do różnych rodzajów wojsk pokazuje wpisane w architekturę i konstrukcję IBCS zdolności do wprowadzania i integrowania sensorów w wielu domenach działań jednocześnie”, stwierdziła Christine Harbison, wiceprezes i dyrektor generalna Combat Systems and Mission Readiness, Northrop Grumman. “Umożliwiając połączone działania i wykorzystując liczne środki wykrywania operujące w różnych pasmach, IBCS wykonał zadanie w warunkach ataku elektronicznego, a żołnierze zdołali rozpoznać, śledzić i ostatecznie przechwycić stanowiący zagrożenie cel.”

W ramach prób wystrzelono dwa cele naśladujące pociski manewrujące, z których jeden realizował zadanie przeprowadzenia ataku elektronicznego i zakłócenia działania stacji radiolokacyjnej, a drugi leciał ścieżką lotu wymierzoną w obiekty chronione. Żołnierze 3-6 Air and Missile Defense Test Detachment zastosowali IBCS do śledzenia naśladujących pociski manewrujące celów, do ich identyfikacji oraz do odpalenia pocisku przechwytującego PAC3 (Patriot Advanced Capability Three).

W ostatnio przeprowadzonej udanej próbie strzelania z wykorzystaniem IBCS w sieci IFCN połączono najwięcej, jak dotąd, różnych środków wykrywania, włącznie z radarem G/ATOR należącym do Marine Corps, dwoma radarami Sentinel i jednym radarem zestawu Patriot amerykańskich wojsk lądowych i dwóch radarów pokładowych samolotów F-35 należących do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Oparty na azotku galu AN/TPS-80 G/ATOR to cyfrowy, definiowany programowo, zaawansowany radar wielozadaniowy AESA zapewniający pełnosektorowe śledzenie sytuacji powietrznej w promieniu 360 stopni, w czasie rzeczywistym, z uwzględnieniem szerokiego zakresu zagrożeń. 

Była to ostatnia z ośmiu pomyślnie przeprowadzonych prób badawczo-rozwojowych lub operacyjnych w ramach programu IBCS. Próbę przeprowadzono w celu redukcji ryzyka przed rozpoczęciem fazy wstępnych testów operacyjnych i oceny konstrukcji (IOT&E, Initial Operational Test and Evaluation) jesienią bieżącego roku. IOT&E to kompleksowe badanie działania systemu IBCS, które zostanie przeprowadzone w warunkach operacyjnych zbliżonych do rzeczywistych. Poprzedza ono wdrożenie systemu. Badanie wpływa na decyzję Departamentu Obrony o wstępnej gotowości operacyjnej.

Northrop Grumman rozwija pionierski system wielodomenowego dowodzenia i kierowania walką w oparciu o IBCS. Niezawodna, otwarta, modułowa i skalowalna architektura systemu to podstawa do stworzenia w pełni zintegrowanej sieci wszystkich dostępnych na polu walki środków, niezależnie od źródła, rodzaju wojsk, czy domeny. IBCS umożliwia skuteczną i niedrogą integrację obecnie stosowanych i przyszłych zestawów, włącznie ze środkami bojowymi działającymi w sieciach obsługujących protokół IP, systemami zwalczania BSP, samolotami czwartej i piątej generacji, środkami wykrywania z przestrzeni kosmicznej itd. IBCS wykrywa, identyfikuje, śledzi i pokonuje ciągle ewoluujące zagrożenia lotnicze i rakietowe, zapewniając wielodomenowe działania operacyjne zgodnie z zasadą „każdy sensor, najlepszy efektor”.

Northrop Grumman rozwiązuje najtrudniejsze problemy w dziedzinie technologii kosmicznych, lotniczych, w zakresie obronności i cyberprzestrzeni, by sprostać nieustannie zmieniającym się potrzebom klientów na całym świecie. Nasi pracownicy, w liczbie 90 000, kreślą nowe horyzonty opracowując i dostarczając zaawansowane systemy, produkty i usługi w oparciu o zdobycze naukowe, technologiczne i inżynieryjne.