HUNTSVILLE, Ala. - 14 marca 2019 r. - Armia USA przyznała Northrop Grumman Corporation (NYSE: NOC) kontrakt w wysokości 713 mln USD na produkcję Zintegrowanego Systemu Dowodzenia (IBCS) Obroną Powietrzną i Przeciwrakietową (IAMD) - na pierwszą fazę polskiego programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej WISŁA.

Northrop Grumman Awarded 713 Million for Poland Next-Generation Air and Missile Defense - Polish
Firma Northrop Grumman otrzymała 713 milionów dolarów na zapewnienie Zintegrowanego Systemu Dowodzenia (IBCS) Obroną Powietrzną i Przeciwrakietową (IAMD) nowej generacji dla polskiego programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej WISŁA.

"Polska przejmuje rolę lidera we współczesnym kontekście zwalczania złożonych zagrożeń z powietrza, wybierając IBCS zamiast przestarzałych systemów, które zostały zaprojektowane kilkadziesiąt lat temu pod kątem zagrożeń o zupełnie innym charakterze. IBCS to przyszłość wielowymiarowych operacji; wraz z nim Polska posiądzie nowoczesny system pozwalający modernizować zintegrowane systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej" - powiedział Dan Verwiel, wiceprezes i dyrektor generalny ds. obrony przeciwrakietowej i systemów ochronnych Northrop Grumman. "Dzięki pozyskaniu IBCS Polska będzie skoordynowana z przyszłym kierunkiem działań armii amerykańskiej. Polska będzie miała możliwość w sposób elastyczny stosować dowolny radar, dowolne urządzenie przechwytujące, optymalnie dobierać sensory i efektory i dotrzymywać kroku zmieniającym się zagrożeniom".

W ramach tej umowy w trybie FMS (Foreign Military Sales) dla programu WISŁA, Northrop Grumman wyprodukuje bojowe centra operacyjne IBCS oraz zintegrowane przekaźniki sieci kierowania ogniem, a także dostarczy zintegrowany, sieciocentryczny system dowodzenia i kierowania - IBCS - dla czterech jednostek ogniowych. Bojowe centra operacyjne IBCS zostaną zintegrowane z oprogramowaniem do zarządzania walką IBCS, które maksymalnie zwiększa potencjał bojowy sensorów i systemów uzbrojenia. Bojowe centra operacyjne IBCS oraz przekaźniki sieciowe będą transportowane na polskich ciągnikach marki Jelcz.

"Northrop Grumman kontynuuje ścisłą współpracę z polskim Ministerstwem Obrony Narodowej i polskim przemysłem w kierunku wypracowania kompleksowego programu offsetowego, który spełnia cele i założenia programu. Cieszy nas perspektywa dalszej współpracy i partnerstwa z konsorcjum PGZ i ze zrzeszonymi w nim spółkami w obecnej i dalszej fazie programu WISŁA", powiedział Tarik Reyes, wiceprezes ds. rozwoju biznesu, obrony przeciwrakietowej i systemów ochronnych Northrop Grumman. "Cieszymy się z możliwości dostarczenia Polsce najnowocześniejszej, sieciocentrycznej technologii IBCS i udzielenia wsparcia Ministerstwu Obrony Narodowej w realizacji priorytetów modernizacyjnych.

IBCS jest wybranym przez Polskę rozwiązaniem w zakresie dowodzenia i kierowania obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową - W marcu 2018 r. Polska podpisała z rządem USA LoA  (Letter of Offer and Acceptance) na zakup IBCS i stała się pierwszym międzynarodowym krajem partnerskim, który nabył ten zaawansowany system. Wdrażając IBCS, Polska przekształci swoje możliwości IAMD w sposób spójny z kierunkiem przyjętym przez armię amerykańską.

IBCS wprowadza całkowitą zmianę podejścia do IAMD poprzez zastąpienie przestarzałych systemów sieciocentrycznym systemem nowej generacji, pozwalającym skutecznie walczyć z ciągle zmieniającymi się, złożonymi zagrożeniami. System integruje odrębne radary i rodzaje uzbrojenia w celu zbudowania znacznie bardziej efektywnej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. IBCS zapewnia jednolity, zintegrowany obraz sytuacji powietrznej o niespotykanej dokładności oraz poszerza obszary obserwacji i ochrony. Dzięki prawdziwie otwartej architekturze systemowej, IBCS umożliwia włączenie obecnych i przyszłych sensorów i systemów uzbrojenia, interoperacyjność ze wspólnym systemem C2, oraz z systemem obrony przeciwrakietowej i balistycznej.

Program IBCS jest zarządzany przez Biuro Wykonawcze Programu Armii Stanów Zjednoczonych ds. Rakiet i Przestrzeni Kosmicznej, (U.S. Army Program Executive Office for Missiles and Space) Redstone Arsenal, Alabama.

Northrop Grumman to firma będąca globalnym liderem w zakresie systemów bezpieczeństwa. Dostarcza innowacyjne systemy, produkty i rozwiązania w systemach autonomicznych, cybernetycznych, C4ISR, kosmicznych, uderzeniowych, logistycznych i modernizacyjnych dla klientów na całym świecie. Aby uzyskać więcej informacji, zapraszamy do odwiedzenia news.northropgrumman.com i do śledzenia nas na Twitterze, @NGCNews.