HUNTSVILLE w stanie Alabama – 28 czerwiec 2023 – Firma Northrop Grumman Corporation (NYSE: NOC) uruchomiła trenażer, który wyszkoli polskich żołnierzy w operowaniu zintegrowanym systemem zarzadzania walką IBCS (Integrated Battle Command System). Przekazany z dwuletnim wyprzedzeniem system szkoleniowy pozwoli Polsce w krótkim czasie wdrożyć rewolucyjne zdolności IBCS w zakresie zintegrowanego dowodzenia i kierowania ogniem. Polska jest pierwszym państwem sojuszniczym USA wprowadzającym IBSC do uzbrojenia swoich sił zbrojnych.

Northrop Grumman Fields Polish Integrated Battle Command System Training Program Two Years Early
Polscy żołnierze przygotowują się do szkolenia IBCS w Redstone Arsenal, Alabama. Air Defense Reconfigurable Trainer (ART) firmy Northrop Grumman zapewnia żołnierzom infrastrukturę do nauki korzystania z IBCS w środowiskach szkoleniowych zarówno grupowych, jak i opartych na samokształceniu. (Fot.: U.S. Army)

“Łącząc nasz innowacyjny trenażer indywidualnych umiejętności z systemem IBCS stworzyliśmy kompleksowy pakiet wspierający Wojska Lądowe USA i ich sojuszników w przygotowaniach do wielodomenowego pola bitwy jutra,” powiedziała Rebecca Torzone, Wiceprezes i Dyrektor Generalna działu Combat Systems and Mission Readiness, Northrop Grumman. “Wykorzystując pakiet IBCS, Polska modernizuje swoje wojska obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej i podnosi poziom bezpieczeństwa kraju w nadchodzących latach.”

Znany pod nazwą ART (Air Defense Reconfigurable Trainer– rekonfigurowalny trenażer obrony powietrznej), system szkolenia opracowany przez Northrop Grumman obejmuje szeroki zakres materiałów i jest konfigurowalny pod kątem wielu zadań bojowych. Opracowany w oparciu o materiały szkoleniowe przygotowane na potrzeby szkolenia U.S. Army w zakresie nowego sprzętu, ART pozwala użytkownikowi końcowemu na wzmocnienie szkolenia stacjonarnego, jak również na prowadzenie samodzielnego szkolenia podtrzymującego. Przyspiesza to tempo i efektywność szkolenia, jednocześnie zmniejszając potencjalne koszty.

Przedstawiciele serwisu terenowego firmy Northrop Grumman udali się do Polski i dokonali instalacji systemu ART w polskim centrum szkolenia obrony przeciwlotniczej. W bazie Redstone Arsenal w stanie Alabama odbyły się również szkolenia dla szkoleniowców, w których wykorzystano infrastrukturę szkoleniową Northrop Grumman, aby pomóc polskim wojskowym w zrozumieniu systemu IBCS.

System IBCS wykorzystuje otwartą, modułową i skalowalną architekturę, która jest kluczowym elementem integrującym wszystkie dostępne zasoby na polu walki w jednej połączonej sieci kierowania ogniem, bez względu na źródło, domenę czy rodzaj sił zbrojnych. IBCS rozszerza przestrzeń walki przez rozproszenie środków wykrywania i rażenia, oraz umożliwia efektywną i nisko-kosztową integrację systemów przyszłości. Dzięki silnie zintegrowanej sieci, walczący mogą podejmować bardziej precyzyjne decyzje mając do dyspozycji więcej czasu niż kiedykolwiek wcześniej.

Northrop Grumman to globalny lider w zakresie technologii lotnictwa, kosmonautyki i systemów obrony. Opracowane przez nas pionierskie rozwiązania dają naszym klientom możliwości, których potrzebują, aby łączyć i chronić nasz świat, oraz przesuwać coraz dalej granice ludzkiej eksploracji we wszechświecie.  Kierując się wspólnym celem w rozwiązywaniu najtrudniejszych problemów naszych klientów, pracownicy koncernu Northrop Grumman, w liczbie 95 000, każdego dnia na nowo definiują to, co jest możliwe.