HUNTSVILLE, Ala. – 14 stycznia, 2021 – Northrop Grumman Corporation (NYSE: NOC) przyjął dostawę sześciu schronów kontenerowych, które zostaną wyposażone w sprzęt do obsługi Systemu Zarządzania Zintegrowaną Obroną Powietrzną i Przeciwrakietową IBCS, stając się bojowymi centrami operacji (ang. EOC) ZROP Wisła. Polska pozyskała system IBCS w konfiguracji stworzonej dla U.S. Army, a wraz z dostawą kontenerów rusza produkcja sprzętu dla ZROP Wisła w Centrum Produkcyjnym Huntsville należącym do Northrop Grumman.

W trakcie fazy produkcyjnej urządzenia IBCS zostaną zamontowane w kontenerach, tworząc w pełni funkcjonalne bojowe centra operacji. Stacje te zostaną zintegrowane z oprogramowaniem systemu IBCS, które maksymalizuje potencjał systemów rażenia i sensorów. Po ukończeniu integracji stacje kierowania walką przejdą testy odbiorowe poprzedzające ich dostawy do przedstawicieli władz USA. Następnie strona amerykańska będzie odpowiedzialna za ich dostawę do Polski w ramach programu Wisła, realizowanego w ramach procedury Foreign Military Sales.
„Otrzymanie kontenerów i rozpoczęcie produkcji to kamień milowy dla programu Wisła, który przybliża nas do wdrożenia tych zdolności w Polsce,” powiedział Kenn Todorov, wiceprezydent i dyrektor zarządzający Combat Systems and Mission Readiness w koncernie Northrop Grumman. „Linie produkcyjne w naszych zakładach w Huntsville są odpowiednio przygotowane i wyposażone, tak by dostarczyć centra bojowe na czas i w ramach ustalonego budżetu.”
Centrum Produkcyjne Huntsville może pochwalić się bogatymi tradycjami we wspieraniu dużych programów produkcyjnych, jak np.: platformy dowodzenia (Command Post Platforms) wytwarzane dla U.S. Army. Northrop Grumman z powodzeniem stworzył, zintegrował i dostarczył już elementy IBCS, takie jak bojowe centra operacji, kompletne środowisko dowodzenia, radiolinie zintegrowanej sieci kierowania ogniem IFCN, oraz zestawy plug-and-fight. Wszystkie te elementy zostały z powodzeniem użyte przez żołnierzy U.S. Army w ramach realistycznych testów operacyjnych i będą stosowane w warunkach bojowych po oddaniu systemu do użytku.
Pozyskanie IBCS jest ważnym komponentem programu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Wisła. W marcu 2018 Polska podpisała z rządem USA umowę Foreign Military Sales na dostawę systemu IBCS, stając się pierwszym partnerem międzynarodowym, który pozyskał te rewolucyjne zdolności. Poprzez pozyskanie IBCS Polska zmodernizuje swoje wojska obrony powietrznej i przeciwrakietowej, zapewniając interoperacyjność z siłami USA oraz innych krajów członkowskich NATO.
IBCS jest centralnym elementem strategii modernizacji obrony powietrznej i przeciwrakietowej, wdrażanej przez US Army w odpowiedzi na zmiany zachodzące na współczesnym polu walki. IBCS wykorzystuje dane z wielu czujników i środków rażenia, rozszerzając przestrzeń walki, zwalczając zagrożenia dla zapewnienia ochrony w promieniu 360°, zwiększając szanse przeżycia poprzez możliwości wczesnego wykrywania i stałego śledzenia celów, oraz dostarczając wojskom transformacyjnych zdolności w zakresie zwalczania stale ewoluujących zagrożeń.
Northrop Grumman rozwiązuje najtrudniejsze problemy w dziedzinie technologii kosmicznych, lotniczych, w zakresie obronności i cyberprzestrzeni, by sprostać nieustannie zmieniającym się potrzebom klientów na całym świecie. Nasi pracownicy, w sile 90 000, na nowo definiują to, co jest możliwe, opracowując i dostarczając zaawansowane systemy, produkty i usługi w oparciu o zdobycze naukowe, technologiczne i inżynieryjne.