HUNTSVILLE, Ala. – 14 stycznia, 2021 – Northrop Grumman Corporation (NYSE: NOC) przyjął dostawę sześciu schronów kontenerowych, które zostaną wyposażone w sprzęt do obsługi Systemu Zarządzania Zintegrowaną Obroną Powietrzną i Przeciwrakietową IBCS, stając się bojowymi centrami operacji (ang. EOC) ZROP Wisła. Polska pozyskała system IBCS w konfiguracji stworzonej dla U.S. Army, a wraz z dostawą kontenerów rusza produkcja sprzętu dla ZROP Wisła w Centrum Produkcyjnym Huntsville należącym do Northrop Grumman.

Northrop Grumman Rozpoczyna Produkcj Bojowych Centrw Operacji Engagement Operations Centers na potrzeby programu WISA
Schrony kontenerowe przyjeżadżają do Zakładu Produkcyjnego Hunstville, gdzie będą zaadoptowane na Bojowe Centra Operacyjne dla Sił Zbrojnych RP.

W trakcie fazy produkcyjnej urządzenia IBCS zostaną zamontowane w kontenerach, tworząc w pełni funkcjonalne bojowe centra operacji. Stacje te zostaną zintegrowane z oprogramowaniem systemu IBCS, które maksymalizuje potencjał systemów rażenia i sensorów. Po ukończeniu integracji stacje kierowania walką przejdą testy odbiorowe poprzedzające ich dostawy do przedstawicieli władz USA. Następnie strona amerykańska będzie odpowiedzialna za ich dostawę do Polski w ramach programu Wisła, realizowanego w ramach procedury Foreign Military Sales.

„Otrzymanie kontenerów i rozpoczęcie produkcji to kamień milowy dla programu Wisła, który przybliża nas do wdrożenia tych zdolności w Polsce,” powiedział Kenn Todorov, wiceprezydent i dyrektor zarządzający Combat Systems and Mission Readiness w koncernie Northrop Grumman. „Linie produkcyjne w naszych zakładach w Huntsville są odpowiednio przygotowane i wyposażone, tak by dostarczyć centra bojowe na czas i w ramach ustalonego budżetu.”

Centrum Produkcyjne Huntsville może pochwalić się bogatymi tradycjami we wspieraniu dużych programów produkcyjnych, jak np.: platformy dowodzenia (Command Post Platforms) wytwarzane dla U.S. Army. Northrop Grumman z powodzeniem stworzył, zintegrował i dostarczył już elementy IBCS, takie jak bojowe centra operacji, kompletne środowisko dowodzenia, radiolinie zintegrowanej sieci kierowania ogniem IFCN, oraz zestawy plug-and-fight. Wszystkie te elementy zostały z powodzeniem użyte przez żołnierzy U.S. Army w ramach realistycznych testów operacyjnych i będą stosowane w warunkach bojowych po oddaniu systemu do użytku.

Pozyskanie IBCS jest ważnym komponentem programu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Wisła. W marcu 2018 Polska podpisała z rządem USA umowę Foreign Military Sales na dostawę systemu IBCS, stając się pierwszym partnerem międzynarodowym, który pozyskał te rewolucyjne zdolności. Poprzez pozyskanie IBCS Polska zmodernizuje swoje wojska obrony powietrznej i przeciwrakietowej, zapewniając interoperacyjność z siłami USA oraz innych krajów członkowskich NATO.

IBCS jest centralnym elementem strategii modernizacji obrony powietrznej i przeciwrakietowej, wdrażanej przez US Army w odpowiedzi na zmiany zachodzące na współczesnym polu walki. IBCS wykorzystuje dane z wielu czujników i środków rażenia, rozszerzając przestrzeń walki, zwalczając zagrożenia dla zapewnienia ochrony w promieniu 360°, zwiększając szanse przeżycia poprzez możliwości wczesnego wykrywania i stałego śledzenia celów, oraz dostarczając wojskom transformacyjnych zdolności w zakresie zwalczania stale ewoluujących zagrożeń.

Northrop Grumman rozwiązuje najtrudniejsze problemy w dziedzinie technologii kosmicznych, lotniczych, w zakresie obronności i cyberprzestrzeni, by sprostać nieustannie zmieniającym się potrzebom klientów na całym świecie. Nasi pracownicy, w sile 90 000, na nowo definiują to, co jest możliwe, opracowując i dostarczając zaawansowane systemy, produkty i usługi w oparciu o zdobycze naukowe, technologiczne i inżynieryjne.