HUNTSVILLE, Ala. – 4 stycznia, 2022 – 23 grudnia Koncern Northrop Grumman Corporation (NYSE: NOC) otrzymał pięcioletni, wart ponad miliard dolarów kontrakt od U.S. Army na małoseryjną oraz pełnoskalową produkcję zintegrowanego systemu dowodzenia walką w obronie powietrznej i przeciwrakietowej IBCS.

US Army Selects Northrop Grumman to Deliver IBCS a Key Enabler for JADC2_Poland
Wyprodukowane przez Northrop Grumman centrum operacji bojowych (Engagement Operations Center - EOC) oraz namiot dowodzenia (Interactive Collaborative Environment - ICE) rozmieszczone na poligonie White Sands Missile Range. [Źródło: U.S. Army]

“IBCS jest centralnym elementem amerykańskiej strategii modernizacji obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej dostosowującej ją do zmieniającego się pola walki,” stwierdziła Mary Petryszyn, Wiceprezes Zarządu i Prezes Northrop Grumman Defense Systems. “Z niecierpliwością czekamy na możliwość wykorzystania architektury IBCS przy tworzeniu wielodomenowej zdolności dowodzenia i kierowania C2, działając w ścisłej współpracy z US Army.”

W ramach podpisanego kontraktu Northrop Grumman wyprodukuje i wdroży do służby system IBCS, zapewniając jednocześnie wsparcie logistyczne i obsługę inżynieryjną produktu dla amerykańskich sił zbrojnych, oraz dla wybranych armii sojuszniczych w trybie zagranicznej sprzedaży wojskowej FMS (Foreign Military Sale).

Odporna na zniszczenia, otwarta, modularna i skalowalna architektura IBCS stanowi podstawę integrującą wszystkie dostępne środki w przestrzeni walki, niezależnie od źródła, rodzaju sił zbrojnych, czy domeny. Jego architektura pozwala na skuteczną i efektywną kosztowo integrację używanych obecnie i przyszłych systemów uzbrojenia. Dzięki licznym, zakończonym powodzeniem testom w locie potwierdzono możliwości IBCS w zakresie zbierania i łączenia danych z sensorów różnych formacji wojskowych i ich przekazywania do systemów uzbrojenia różnych rodzajów sił zbrojnych, demonstrując zdolność współpracy w ramach JADC2.

 Od czasu, kiedy Northrop Grumman po raz pierwszy przekazał IBCS wojskom lądowym, program został poddany szeroko zakrojonym testom w środowisku laboratoryjnym (hardware-in-the-loop), próbnym strzelaniom i testom badawczo-rozwojowym. Został również zastosowany w licznych ćwiczeniach wojsk lądowych i połączonych rodzajów sił zbrojnych. Obecne zamówienie jest konsekwencją niedawno przeprowadzonej próby w locie, podczas której zintegrowano wielodomenowe systemy rodzajów sił zbrojnych, jak również decyzji Departamentu Obrony zatwierdzającej przejście systemu IBCS do etapu produkcji małoseryjnej (low rate initial production) w wyniku zaliczenia z powodzeniem wstępnego testu użytkownika (Limited User Test).

Northrop Grumman jest firmą technologiczną, skoncentrowaną na globalnym bezpieczeństwie i odkryciach naukowych. Nasze pionierskie rozwiązania dają naszym klientom możliwości, których potrzebują, aby łączyć, rozwijać i chronić Stany Zjednoczone i ich sojuszników. Kierując się wspólnym celem w rozwiązywaniu najtrudniejszych problemów naszych klientów, pracownicy Northrop Grumman, w liczbie 90 000, każdego dnia definiują to, co jest możliwe.