HUNTSVILLE, stan Alabama, 3 listopada 2022 – Podczas “Project Convergence 2022” (PC22), koncern Northrop Grumman (NYSE: NOC) połączył zdolności różnych rodzajów wojsk w celu wzmocnienia wielodomenowego wykrywania, śledzenia i pokonywania zagrożeń w przestrzeni walki. Z powodzeniem zrealizowane przez Northrop Grumman kolejne próby i przeprowadzone w krótkim czasie integracje sprzętu dowiodły, że koncepcja wielodomenowego dowodzenia i kierowania JADC2 (Joint All Domain Command and Control) jest realna i pozwoli połączonym rodzajom wojsk Stanów Zjednoczonych i ich Sojuszników działać jako jedna, prężna siła.

Ściśle współpracując z U.S. Army, Northrop Grumman z powodzeniem zademonstrował działanie zintegrowanych sieci w próbnych strzelaniach ofensywnych i defensywnych, podczas części eksperymentalnej i testowej PC22. Liczne sukcesy firmy w ramach “Project Convergence” są rezultatem jej potwierdzonych osiągnięć w wielodomenowym łączeniu przestrzeni walki.

“Northrop Grumman stał się pionierem JADC2 zapewniając kompleksowe połączenia  pola walki,” stwierdziła Christine Harbison, wiceprezes i dyrektor generalna, Combat Systems and Mission Readiness, Northrop Grumman. “W czasie Project Convergence, nasze systemy dały żołnierzom przewagę, pozwalając im szybciej podejmować oparte na rzetelnych danych decyzje zarówno w działaniach defensywnych jak i ofensywnych.”

Wykorzystane podczas Project Convergence 2022 systemy opracowane przez Northrop Grumman obejmowały: zintegrowany system dowodzenia walką IBCS (Integrated Battle Command System), system dowodzenia Forward Area Air Defense Command and Control (FAAD C2), oraz system Mission Training Complex Capabilities Support (MTCCS) III Corps.

W bazie Camp Pendleton w Kalifornii, dzięki integracji stosowanego w Armii systemu danych taktycznych artylerii AFATDS z systemem IBCS, Armia z powodzeniem zademonstrowała zdolność IBCS do dostarczania danych pozwalających na prowadzenie ognia ofensywnego po raz pierwszy w ramach realizacji precyzyjnego ostrzału o dużym zasięgu. IBCS w krótkim czasie zintegrował należącą do U.S. Marine Corps stację radiolokacyjną Marine Expeditionary Littoral Persistent Sensor (MELPS), co pozwoliło na przesył informacji w sieci kierowania ogniem CEC (Cooperative Engagement Capability) należącej do marynarki wojennej USA. Ponadto, aby uzyskać lepszą wiadomość sytuacyjną, utworzono interfejs dowodzenia i kierowania w przestrzeni powietrznej AC2 (airspace command and control) łączący z U.S. Air Force.

W innym eksperymencie wykazano zdolność IBCS do integracji z nowym uplinkiem w celu zapewnienia łączności z pociskiem w czasie jego lotu, dodając kolejną opcję w sytuacjach, w których w przeszłości stosowano jedynie stacje radiolokacyjne systemu Patriot. Ta nowa zdolność zapewnia wojsku większą elastyczność w rozmieszczaniu systemów rozpoznawczych i środków rażenia na polu walki.

Na znajdującym się na pustyni w Arizonie poligonie Yuma Proving Ground, system FAAD C2 pokazał swoje sprawdzone w boju możliwości podczas ćwiczebnego strzelania bojowego. FAAD C2 wykorzystano do śledzenia celów, oczyszczania przestrzeni walki i prowadzenia ognia przez jednostkę dowodzenia CLU (command launch unit) z lekką wyrzutnią Javelin, zwalczającą cele powietrzne za pomocą pocisków Stinger.

System MTCCS III Corps zapewnił połączenie sieciowe z Fort Hood dla całego „Project Convergence 22” i realizowanych w trakcie tego wydarzenia symulacji. Zapewnił również uczestnikom badań doświadczalnych wsparcie techniczne w zakresie symulacji, przyczyniając się do wzmocnienia ogólnych wyników wykonywanych zadań.

Northrop Grumman jest firmą technologiczną, skoncentrowaną na globalnym bezpieczeństwie i odkryciach naukowych. Nasze pionierskie rozwiązania dają naszym klientom możliwości, których potrzebują, aby rozwijać, chronić i łączyć Stany Zjednoczone i ich sojuszników. Kierując się wspólnym celem w rozwiązywaniu najtrudniejszych problemów naszych klientów, pracownicy koncernu Northrop Grumman, w liczbie 90 000, każdego dnia na nowo definiują to, co jest możliwe.