HUNTSVILLE, Alabama – 20 lipca 2022 – Korporacja Northrop Grumman (NYSE: NOC) przekazała rządowi amerykańskiemu pierwsze z sześciu będących w procesie produkcji stanowisko operacji bojowych (EOC) zintegrowanego systemu dowodzenia walką IBCS w ramach umowy dotyczącej polskiego programu Wisła. „Wisła” jest polskim programem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu i odbiorcą pierwszej zagranicznej sprzedaży wojskowej systemu IBCS w formule FMS (Foreign Military Sales).

Northrop Grumman Delivers First IBCS Engagement Operations Center Under Contract with Poland - Poland
Pierwsze stanowisko operacji bojowych (EOC) systemu IBCS dla polskiego programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej WISŁA opuszcza zakład produkcyjny firmy Northrop Grumman w Huntsville. [Northrop Grumman]

“Pozyskując IBCS w celu modernizacji obrony powietrznej, Polska podejmuje również istotne kroki w kierunku rzeczywistego, wielodomenowego systemu dowodzenia i kierowania (Joint All-Domain Command and Control) oraz gotowości do realizacji zadań w przyszłej przestrzeni walki,” stwierdziła Christine Harbison, wiceprezes i dyrektor generalna działu Combat Systems and Mission Readiness, Northrop Grumman. “W licznych ćwiczeniach poligonowych i próbnych strzelaniach zademonstrowano właściwe dla architektury IBCS zdolności wymagane od systemu JADC2.”

Polska współpracuje również z rządem USA w zakresie dostaw oprogramowania i zestawów sprzętowych IBCS, które zostaną zainstalowane w kontenerowych stanowiskach operacyjnych zaprojektowanych, wyprodukowanych i dostarczonych we współpracy z polskim przemysłem w ramach wsparcia modernizacji krajowej obrony powietrznej krótkiego zasięgu „Narew”.

IBCS posiada otwartą, modułową i skalowalną architekturę, która jest niezbędnym elementem integrującym wszystkie dostępne zasoby na polu walki bez względu na źródło, domenę czy rodzaj sił zbrojnych, z których pochodzą. Ta architektura umożliwia efektywną i nisko kosztową integrację dostępnych obecnie systemów oraz systemów przyszłości. Poprzez szereg udanych testów w locie zweryfikowana została umiejętność systemu IBCS do łączenia i scalania danych z sensorów i przesyłania ich do efektorów z wielu rodzajów wojsk, przez co zademonstrowano zdolności wymagane od systemu JADC2. Dodatkowe informacje na temat działalności Northrop Grumman w Polsce oraz o kluczowej roli IBCS w procesie modernizacji krajowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej można znaleźć tutaj.

Northrop Grumman jest firmą technologiczną, skoncentrowaną na globalnym bezpieczeństwie i odkryciach naukowych. Nasze pionierskie rozwiązania dają naszym klientom możliwości, których potrzebują, aby łączyć, rozwijać i chronić Stany Zjednoczone i ich sojuszników. Kierując się wspólnym celem w rozwiązywaniu najtrudniejszych problemów naszych klientów, pracownicy koncernu Northrop Grumman, w liczbie 90 000, każdego dnia na nowo definiują to, co jest możliwe.