HUNTSVILLE, Ala. – 01 luty 2024 – W dniu 19 grudnia 2023 koncern Northrop Grumman (NYSE: NOC) dostarczył wojskom lądowym USA pierwszy seryjnie produkowany główny podzespół Zintegrowanego Systemu Dowodzenia Walką (IBCS), a konkretnie stanowisko dowodzenia ICE (Integrated Collaborative Environment). Działając w przyśpieszonym trybie, zespół Northrop Grumman przekaże kolejne kluczowe elementy systemu jeszcze na początku bieżącego roku, wpisując się w realizację dynamicznego programu modernizacji sił zbrojnych. Northrop Grumman produkuje sprzęt  IBCS i udziela wsparcia inżynieryjnego i logistycznego w ramach uzyskanego kontraktu na produkcję małoseryjną LRIP (Low-Rate Initial Production).

Northrop Grumman Completes First Production Delivery for the US Army's Integrated Battle Command System - Poland
Pracownicy Northrop Grumman załadowali stanowisko ICE (Integrated Collaborative Environment) na ciężki wojskowy samochód ciężarowy HEMTT przed zakładem produkcyjnym Huntsville Manufacturing Center, w stanie Alabama. [Źródło: Northrop Grumman]
  • ICE to modułowe, chronione elektromagnetycznie (EMI) stanowisko dowodzenia wyposażone w miejsca pracy, które umożliwiają planowanie i prowadzenie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.
  • Najbliższe dostawy kolejnych podzespołów głównych będą obejmowały kontenerowe stanowiska operacji bojowych (EOC) oraz radiolinie zintegrowanej sieci kierowania ogniem IFCN (Integrated Fire Control Network).

Ekspert:

Rebecca Torzone, wiceprezes i dyrektor generalna, Combat Systems and Mission Readiness, Northrop Grumman: “Northrop Grumman pracuje zgodnie z przyśpieszonym harmonogramem dostaw, ponieważ U.S. Army i sojusznicy, w tym Polska, zdają sobie sprawę z siły systemu IBCS i rewolucyjnych zmian w podejściu do przestrzeni walki jakie ze sobą niesie. Dostarczanie sprzętu IBCS do prób i wprowadzanie go do uzbrojenia pozwala na bardziej precyzyjne podejmowanie decyzji, podnosi świadomość sytuacyjną i stanowi tarczę bezpieczeństwa dla żołnierzy.”

Informacje o IBCS:

Przełomowa, bezprecedensowa technologia IBCS jest fundamentem strategii modernizacji obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej armii. Umożliwia ona wojskom USA utrzymanie przewagi nad przeciwnikiem przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka. IBCS ma zdolność do szybkiego łączenia w sieć dowolnych sensorów, włącznie z już wdrożonymi, lub będącymi na etapie rozwoju radarami,  z dowolnymi efektorami, a w konsekwencji do dostarczania danych kontroli ognia o jakości pozwalajacej na podejmowanie na ich podstawie decyzji w sieciach połączonych rodzajów wojsk, co wykazano w wielu udanych próbach i demonstracjach.

W ubiegłym roku IBCS został zatwierdzony do produkcji pełnoskalowej i osiągnął wstępną gotowość operacyjną, co umożliwiło Armii ułożenie harmonogramu wdrażania systemu do służby w operacyjnych jednostkach obrony powietrznej.

IBCS jest rewolucyjnym system dowodzenia i kierowania, który ma zdolność integrowania wszystkich obecnie dostępnych i przyszłych zasobów we wspólnej przestrzeni walki, bez względu na źródło, domenę czy rodzaj sił zbrojnych, z których pochodzą.  Jego otwarta, modułowa i skalowalna architektura daje żołnierzom bezprecedensowe możliwości, scalając dane radiolokacyjne w jednolitym obrazie pełnej przestrzeni walki, dając im czas na podejmowanie decyzji i na zoptymalizowanie odpowiedzi na zagrożenia. IBCS jest centralnym elementem strategii modernizacji obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej U.S. Army i jest obecnie wdrażany w Polsce. IBCS stanowi fundamentalny element dla przyszłej wielodomenowej, wielonarodowej współpracy.

Northrop Grumman to globalny lider w zakresie technologii lotnictwa i systemów obrony. Opracowane przez nas pionierskie rozwiązania dają naszym klientom możliwości, których potrzebują, aby łączyć i chronić nasz świat, oraz przesuwać coraz dalej granice ludzkiej eksploracji we wszechświecie.  Kierując się wspólnym celem w rozwiązywaniu najtrudniejszych problemów naszych klientów, pracownicy koncernu Northrop Grumman każdego dnia na nowo definiują to, co jest możliwe.