HUNTSVILLE, Alabama – 03 luty 2021 – Northrop Grumman Corporation (NYSE: NOC) we współpracy z polską firmą Transbit Sp. z o.o. dokonali integracji radiolinii horyzontalnej o wysokiej przepustowości (HCLOS)    R-460A ze zintegrowanym systemem dowodzenia obroną powietrzną i przeciwrakietową IBCS. Radiolinia R-460A jest pierwszym systemem łączności radiowej spoza USA oraz jednym z kilku polskich systemów zaplanowanych do integracji z IBCS. Polska jako pierwszy partner międzynarodowy, pozyskała system IBCS jako główny element modernizacji obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej kraju. 

Polish Northrop Grumman and Transbit Demonstrate Integration of Polish Radio Communications with IBCS
System łączności radiowej Transbit R-460A (radiolinia horyzontalna o wysokiej przepustowości HCLOS)

“Przeprowadzona z powodzeniem integracja świadczy o silnym partnerstwie przemysłowym i stanowi punkt wyjścia dla przyszłych działań mających na celu włączenie w sieć innych polskich i rodzimych systemów oraz zdolności,” stwierdził Kenn Todorov, wiceprezes i dyrektor generalny, Combat Systems and Mission Readiness, Northrop Grumman. “Mamy nadzieję na dalszą współpracę z polskim przemysłem, i wspieramy jego rodzime zdolności w ramach programu modernizacji polskiej obronności.”

Northrop Grumman i Transbit wspólnie opracowały laboratoryjną konfigurację prototypu w zakładzie firmy Northrop Grumman w Huntsville, która umożliwiła przeprowadzenie integracji i testów. Prototyp ten zawierał reprezentatywne elementy sprzętowe i programowe systemu IBCS oraz system łączności radiowej oparty na radiolinii R-460A firmy Transbit.

W ubiegłym miesiącu ta wspólna inicjatywa projektu inżynieryjnego zakończyła się udaną demonstracją integracji IBCS z radiolinią R-460A w ramach zintegrowanej sieci kierowania ogniem IFCN (Integrated Fire Control Network) jak również demonstracją funkcji zarządzania siecią. Northrop Grumman przeprowadził szczegółowe badania funkcjonalności i wydajności sieciowej aby ocenić potencjalne zastosowanie radiolinii R-460A w opartym na IBCS systemie obrony powietrznej.

“Skuteczna integracja z systemem IBCS systemu łączności RADION® opracowanego przez Transbit Sp. z o.o. potwierdza zdolność polskiego przemysłu do dostarczania zaawansowanych rozwiązań technologicznych, które mogą być zastosowane w tak nowoczesnych i złożonych systemach jak IBCS,” stwierdził Robert Tomasik, dyrektor ds. badań i rozwoju w firmie Transbit Sp. z o. o. “Z dużą nadzieją oczekujemy na zastosowanie tej technologii w kolejnych etapach Programu Modernizacji Systemów Obrony Przeciwrakietowej i Przeciwlotniczej w Polsce.”

Radiolinia R-460A działa w zakresie częstotliwości pasma NATO IV umożliwiając przesył informacji w sieci opartej na protokole internetowym (IP) w trybie „punkt-punkt” z szybkością do 400 megabitów na sekundę (Mb/s) przy użyciu technologii MIMO (Multiple-Input Multiple-Output). Radiostacja współpracuje z anteną o zmiennej wiązce, umożliwiając pracę w trybie wielopunktowym, dzięki czemu doskonale nadaje się do budowy cyfrowych taktycznych sieci telekomunikacyjnych, takich jak te wymagane w sieci IFCN.

IBCS rewolucjonizuje podejście do zintegrowanej obrony powietrznej i przeciwrakietowej IAMD poprzez zastąpienie przestarzałych systemów miejscowych sieciocentrycznym systemem nowej generacji, pozwalającym skutecznie stawiać czoła wyzwaniom zmieniającego się pola walki. IBCS umożliwia działania w oparciu o przełomową zdolność wykorzystania „każdego sensora, najlepszego efektora”. Dokonuje fuzji informacji z wielu różnych sensorów w celu wyeliminowania wektorów ataku i stworzenia jednolitego, zintegrowanego obrazu sytuacji powietrznej o niespotykanej dotąd dokładności. Charakteryzująca się dynamiką i elastycznością otwarta architektura IBCS pozwala na integrację obecnych i przyszłych środków wykrywania i rażenia zapewniając interoperacyjność na poziomie połączonych rodzajów wojsk i sił koalicyjnych, oraz umożliwiając działania wielodomenowe.

Programem IBCS zarządza Program Executive Office for Missiles and Space z siedzibą w bazie Redstone Arsenal, w stanie Alabama.

Firma Transbit od trzydziestu lat dostarcza urządzenia taktycznej łączności cyfrowej i systemy telekomunikacyjne na potrzeby polskich Sił Zbrojnych. Firma dysponuje zespołem doświadczonych i wykwalifikowanych inżynierów, tworzących zaawansowane produkty sprzętowe, co pozwala jej wdrażać polskie koncepcje technologiczne wspierać Siły Zbrojne RP na wszystkich etapach cyklu życia produktu.

Northrop Grumman rozwiązuje najtrudniejsze problemy w dziedzinie technologii kosmicznych, lotniczych, w zakresie obronności i cyberprzestrzeni, by sprostać nieustannie zmieniającym się potrzebom klientów na całym świecie. Nasi pracownicy, w liczbie 97 000, na nowo definiują to, co jest możliwe, opracowując i dostarczając zaawansowane systemy, produkty i usługi w oparciu o zdobycze naukowe, technologiczne i inżynieryjne.