LOS ANGELES – 8 grudnia, 2022 – Korporacja Northrop Grumman (NYSE: NOC) pomyślnie zakończyła czwarty test w locie kierowanego pocisku przeciwradiolokacyjnego (AARGM-ER) AGM-88G. Pocisk został odpalony z pokładu samolotu F/A-18 Super Hornet należącego do Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w dniu 30 listopada, na poligonie morskim Point Mugu  powierzchniowy.

Northrop Grummans Advanced Anti-Radiation Guided Missile Extended Range Completes Fourth Successful Missile Live Fire - Poland
Pocisk przeciwradiololacyjny o zwiększonym zasięgu AARGM-ER firmy Northrop Grumman odpalony z samolotu F/A-18 Super Hornet należącego do US Navy (fot. U.S. Navy)

“Osiągnięte w testach rezultaty AARGM-ER potwierdzają zdolność pocisku do wykrywania, identyfikacji, lokalizacji i skutecznego rażenia krytycznych elementów obrony powietrznej na zwiększonym zasięgu”, powiedział komandor A.C. Dutko, dyrektor programu Direct and Time Sensitive Strike (PMA-242) Marynarki Wojennej. “Przeprowadzona ostatnio próba dowiodła zdolności systemu do rażenia ruchomych celów morskich, co ma istotne znaczenie dla zapewnienia Marynarce kontroli nad szlakami morskimi w sytuacji konfliktu. Gratuluję zespołowi rządowo-przemysłowemu konsekwencji w pracach nad przygotowaniem tej kluczowej dla naszych żołnierzy zdolności.”

Northrop Grumman jest w trakcie realizacji zamówienia na produkowane fabrycznie pociski rakietowe AARGM-ER, które zostaną w ciągu następnych dwóch lat wdrożone do służby i zapewnią wstępną gotowość operacyjną IOC (Initial Operational Capability). Northrop Grumman uzyskał kontrakt na produkcję małoseryjną pierwszej i drugiej partii pocisków AARGM-ER.

AARGM-ER zwiększa potencjał aktualnie stosowanych w pociskach AARGM nowoczesnych czujników, elektroniki i modeli cyfrowych poprzez nową konstrukcję pocisku wyposażoną w nowy, wysokowydajny system napędowy, silnik rakietowy na paliwo stałe i nowoczesną głowicę bojową, zapewniając żołnierzom amerykańskiej Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych i Korpusu Piechoty Morskiej fundamentalną zdolność przełamywania obrony przeciwlotniczej przeciwnika.

“W miarę jak rośnie zasięg i skuteczność systemów bojowych naszych przeciwników, wzrasta zapotrzebowanie na niezawodne, skuteczne w sytuacjach kryzysowych i odporne na zniszczenia uzbrojenie”, stwierdził Gordon Turner, wice prezes działu Advanced Weapons, Northrop Grumman. “Pocisk AARGM-ER po raz kolejny demonstruje niskokosztową zdolność wypełniania zadań i zapewniania ochrony tym, którzy bronią naszego kraju.”

AARGM-ER jest w trakcie integracji z należącymi do US Navy myśliwcami F/A-18E/F Super Hornet i EA-18G Growler oraz z samolotami wielozadaniowymi F-35.

Northrop Grumman jest firmą technologiczną, skoncentrowaną na globalnym bezpieczeństwie i odkryciach naukowych. Nasze pionierskie rozwiązania dają naszym klientom możliwości, których potrzebują, aby rozwijać, chronić i łączyć Stany Zjednoczone i ich sojuszników. Kierując się wspólnym celem w rozwiązywaniu najtrudniejszych problemów naszych klientów, pracownicy koncernu Northrop Grumman, w liczbie 90 000, każdego dnia na nowo definiują to, co jest możliwe.