HUNTSVILLE w stanie Alabama – 09 października 2023 r. – zintegrowany system dowodzenia walką IBCS Korporacji Northrop Grumman (NYSE: NOC) został wykorzystany podczas serii niedawno przeprowadzonych demonstracji  obrony Regionu Stołecznego wokół Waszyngtonu i użyty w zwalczaniu celu o charakterystyce pocisku manewrującego oraz atakującego samolotu. Będący fundamentem wysiłków U.S. Army zmierzających do modernizacji obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej system IBCS wykazał się opartą na danych elastycznością, skutecznie podejmując dodatkowe misje w obronie Ojczyzny, podobnie jak udowodnił, w innych rygorystycznych testach, swoją zdolność do obrony wojsk.

Northrop Grumman's Integrated Battle Command System Tested In Homeland Defense Scenarios - Poland
Żołnierze obsługujący system dowodzenia walką IBCS w bazie  Redstone Arsenal, Huntsville, Alabama. (Fot.: U.S. Army)

Podczas pierwszych dwóch demonstracji otwarta architektura IBCS umożliwiła szybką integrację istniejących sensorów i efektorów należących do Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych USA, w tym radaru Sentinel, oraz systemów OP Avenger i NASAMS. W końcowej demonstracji żołnierze 263. Dowództwa Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej (AAMDC) zastosowali IBCS oraz system JTMC (Joint Track Management Capability), aby zintegrować dane z sensorów U.S. Navy i w efekcie znacząco powiększyć chroniony obszar Regionu Stołecznego (National Capital Region).

Udane demonstracje dodatkowo potwierdzają zdolność IBCS do łączenia sensorów i efektorów i wyboru najlepszego sposobu na prześcignięcie i pokonywanie złożonych zagrożeń.

Eksperci:

Rebecca Torzone, Wiceprezes i Dyrektor Generalna, Combat Systems and Mission Readiness, Northrop Grumman: “IBCS konsekwentnie pokazuje swoją zdolność do łączenia wszystkich dostępnych sensorów i efektorów. Niedawno przeprowadzone demonstracje w Regionie Stołecznym dowiodły, że system jest w stanie skutecznie chronić Ojczyznę przed pociskami manewrującymi. IBCS jest gotowy do zwalczania przyszłych zagrożeń.”

Informacja o IBCS:

IBCS to rewolucyjny system dowodzenia i kierowania walką integrujący wszystkie dostępne zasoby na polu walki, bez względu na źródło, domenę czy rodzaj sił zbrojnych, z których pochodzą. Jego otwarta, modułowa i skalowalna architektura daje żołnierzom bezprecedensowe możliwości dokonując fuzji danych ze środków radiolokacyjnych w jednym, funkcjonalnym obrazie całego pola walki, dzięki czemu mogą podejmować szybkie, oparte na solidnych podstawach decyzje i w sposób optymalny wykorzystywać środki rażenia. Nowe zdolności rozszerzają przestrzeń walki dając żołnierzom więcej czasu na decyzje o tym jak likwidować zagrożenia. System stanowi kluczowy element strategii modernizacji obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wojsk Lądowych USA, wnosząc wkład w przyszłą i ciągłą wielodomenową modernizację zdolności wojsk amerykańskich i sojuszniczych.

Northrop Grumman to globalny lider w zakresie technologii lotnictwa i systemów obrony. Opracowane przez nas pionierskie rozwiązania dają naszym klientom możliwości, których potrzebują, aby łączyć i chronić nasz świat, oraz przesuwać coraz dalej granice ludzkiej eksploracji we wszechświecie.  Kierując się wspólnym celem w rozwiązywaniu najtrudniejszych problemów naszych klientów, pracownicy koncernu Northrop Grumman, w liczbie 98 000, każdego dnia na nowo definiują to, co jest możliwe.