HUNTSVILLE, Alabama – 20.08.2020 – Podczas prób w locie z wykorzystaniem Zintegrowanego Systemu Dowodzenia Walką (IBCS) firmy Northrop Grumman Corporation (NYSE: NOC), wojska lądowe USA z powodzeniem przechwyciły nowoczesny taktyczny pocisk balistyczny dużej prędkości oraz pocisk manewrujący.

Pociski zostały wykorzystane w drugim z dwóch rzeczywistych prób strzelania w ramach wstępnych prób użytkownika (Limited User Test - LUT) systemu IBCS należącego do US Army na poligonie White Sands w Nowym Meksyku. Zademonstrowano zdolność systemu do wykrywania, śledzenia, identyfikacji i likwidacji różnych celów lecących z różnych lokalizacji, przy różnej prędkości i na różnej wysokości.

IBCS Successfully Engages Cruise Missile and Advanced Tactical Ballistic Missile During Rigorous Test_1
Żołnierze pułku 3-43 ADA U.S. ustawiają zintegrowany zestaw kierowania ogniem [Integrated Fire Control Relay] przygotowując test w locie LUT systemu IBCS na poligonie w White Sands, New Mexico. [Źródło U.S. Army]

"Te dwa zakończone sukcesem wydarzenia testowe są świadectwem zaangażowania i partnerstwa pomiędzy wspaniałymi mężczyznami i kobietami ze służb operacyjnych i akwizycyjnych armii oraz zespołem programowym Northrop Grumman", powiedział Kenn Todorov, wiceprezes i dyrektor generalny ds. systemów walki i gotowości do misji, Northrop Grumman. "Jesteśmy zaangażowani w misję amerykańskich wojsk lądowych i mamy nadzieję na kontynuację tego partnerstwa w celu wprowadzenia przełomowych zdolności IBCS do produkcji i ich wdrożenia do służby".

Podobnie jak pierwsza próba w locie LUT, druga została przeprowadzona przez żołnierzy 3. batalionu 43. pułku artylerii obrony powietrznej (ADA) US Army. Ich obrona składała się z dwóch baterii i jednego stanowiska operacji bojowych IBCS na poziomie batalionu, dwóch radarów Patriot i dwóch Sentinel oraz czterech wyrzutni z kombinacją pocisków PAC-2, PAC-3 i MSE połączonych w sieci Integrated Fire Control Network (IFCN) systemu IBCS.

"Po pierwsze, chciałbym wyrazić swoją niezwykłą dumę z żołnierzy  Batalionu ADA 3-43. Ich chirurgiczna precyzja i niezłomne poświęcenie, począwszy od zeszłorocznego szkolenia z zakresu obsługi nowego sprzętu, do obecnego wstępnego testu użytkownika ostatecznie przekształci obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową naszych połączonych formacji", powiedział gen. bryg. Rob Rasch, dyrektor wykonawczy Sił Zbrojnych ds Missiles and Space. "To było niesamowite obserwować zdolność naszych żołnierzy do skutecznego śledzenia, namierzania i niszczenia wielu celów w bardzo złożonym rzeczywistym teście strzelania, demonstrując przy tym zmieniającą się przewagę technologiczną zintegrowanej obrony powietrznej i przeciwrakietowej IAMD. Będziemy kontynuować dopracowywanie systemu, aby w pełni wykazać spełnienie wymagań w ramach początkowego testu operacyjnego i ewaluacji w roku podatkowym 2022. Głęboko wierzymy w sukces wspaniałych dowódców i żołnierzy 3-43, którzy docelowo będą pierwszym w historii batalionem obsługującym IBCS".

IBCS Successfully Engages Cruise Missile and Advanced Tactical Ballistic Missile During Rigorous Test_2
Żołnierze w czasie działań operacyjnych w stanowisku dowodzenia EOC systemu IBCS. [Źródło U.S. Army]

Próba w locie rozpoczęła się od wystrzelenia pocisków występujących w roli celów z różnych punktów startowych w kierunku obrońców u steru systemu IBCS. Taktyczny pocisk balistyczny był wystrzeliwany spoza zasięgu rakiety i poruszał się po trajektorii balistycznej, podczas gdy pocisk manewrujący leciał na niewielkiej wysokości. Ponieważ pociski te poruszały się niezależnie od siebie w kierunku celu, wiele różnych radarów przekazywało dane do IBCS. IBCS zintegrował dane, tworząc jedną, nieprzerwaną, złożoną ścieżkę lotu każdego zagrożenia, niemożliwą do uzyskania za pomocą jednego tylko sensora. Następnie informował o rozwiązaniach angażujących najbardziej odpowiednie zestawy przechwytujące, aby namierzyć oba nadlatujące zagrożenia. Następnie żołnierze zrealizowali rozwiązanie bojowe wypracowane przez IBCS obejmujące wystrzelenie pocisku PAC-2 w celu przechwycenia pocisku manewrującego, a pocisku PAC-3 do zniszczenia zaawansowanego taktycznego pocisku balistycznego. Pomyślne przeprowadzenie drugiego testu w locie LUT przybliżyło IBCS o kolejny krok do kamienia milowego C, a następnie produkcji i wdrożenia IBCS do służby.

IBCS jest centralnym elementem strategii modernizacji obrony powietrznej i przeciwrakietowej amerykańskich wojsk lądowych, która ma sprostać zmieniającym się wymaganiom na polu walki. IBCS umożliwia rewolucyjne i zwiększające szanse przetrwania w walce operacje typu "dowolny sensor, najlepszy środek rażenia" poprzez połączenie informacji z wielu różnych sensorów w celu stworzenia jednego, zintegrowanego obrazu sytuacji powietrznej, oraz wykorzystania wszystkich dostępnych efektorów w celu zwalczania rozwijających się zagrożeń.

"Potrzebujemy tego systemu broni, aby utrzymać przewagę technologiczną w przyszłości", powiedział sekretarz armii Ryan McCarthy podczas ostatniej wizyty w zakładzie produkcyjnym Northrop Grumman w Huntsville, dziękując zespołowi IBCS. "Nie chodzi o to, czy nam się uda, czy nie; musi nam się udać."

Northrop Grumman rozwiązuje najtrudniejsze problemy w dziedzinie technologii kosmicznych, lotniczych, lotnictwa, obronności i cyberprzestrzeni, by sprostać nieustannie zmieniającym się potrzebom klientów na całym świecie. 90 000 naszych pracowników na nowo definiuje to, co jest możliwe opracowując i dostarczając zaawansowane systemy, produkty i usługi w oparciu o zdobycze naukowe, technologiczne i inżynieryjne.