HUNTSVILLE, Alabama – 13.08.2020 – Zintegrowany system dowodzenia walką IBCS firmy Northrop Grumman (NYSE: NOC) pozwolił U.S. Army z powodzeniem unieszkodliwić liczne cele podczas próbnych strzelań. Próby, przeprowadzone w ramach wstępnego testu użytkownika (Limited User Test - LUT), zademonstrowały zdolność IBCS do ciągłego śledzenia celów, pomimo trudnych warunków, dzięki połączeniu danych z wielu sensorów.

IBCS Intercepts Multiple Targets Demonstrates Resiliency and Survivability in Contested Environment
Wyprodukowane przez Northrop Grumman centrum operacji bojowych (Engagement Operations Center - EOC) oraz namiot dowodzenia (Interactive Collaborative Environment - ICE) rozmieszczone na poligonie White Sands Missile Range w Nowym Meksyku w celu przeprowadzenia wstępnej próby użytkownika LUT dla systemu IBCS. [Źródło: U.S. Army]

"Jesteśmy niezwykle zadowoleni z działania IBCS w trakcie testów", powiedział Kenn Todorov, wiceprezes i dyrektor generalny ds. systemów bojowych i gotowości do misji, Northrop Grumman. "Pracujemy nad tym wyjątkowym systemem dowodzenia i kierowania razem z US Army, a nasze cele są zbieżne - chcemy jak najszybciej przekazać tę zdolność w ręce żołnierzy".

Pierwsza z dwóch planowanych operacyjnych prób w locie została przeprowadzona w White Sands Missile Range w Nowym Meksyku przez żołnierzy 3 batalionu , 43. pułku artylerii obrony powietrznej (ADA) amerykańskich wojsk lądowych. Próbę zrealizowała grupa zadaniowa obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, mająca do dyspozycji jedno centrum kierowania walką IBCS poziomu batalionu i dwa poziomu baterii, dwa radary Patriot i Sentinel, trzy wyrzutnie Patriot PAC-3 połączone na poziomie podzespołów z siecią IFCN systemu IBCS.

Próba rozpoczęła się, gdy dwa cele o parametrach pocisków manewrujących zostały wystrzelone i leciały na małej wysokości w formacji manewrującej przez pasmo górskie w kierunku chronionych obiektów. IBCS połączył w czasie rzeczywistym dane ze wszystkich sensorów w jeden, dokładny, złożony tor lotu dla każdego zagrożenia. Żołnierze otrzymali obliczone przez IBCS rozwiązania bojowe, które następnie zostały wykonane. Żołnierze wystrzelili dwa kontrolowane przez IBCS pociski PAC-3, które skutecznie przechwyciły oba zagrożenia. IBCS był w stanie z powodzeniem wykonywać wszystkie działania, mimo że był narażony na trudne warunki środowiskowe mające na celu zakłócenie sieci IFCN, wykazując tym samym odporność i zdolność przetrwania systemu.

Wstępny test użytkownika LUT, program badań, na który składa się seria prób, ma na celu symulację operacji zbliżonych do bojowych i poddanie systemów odpowiedniej presji, aby zagwarantować, że po wdrożeniu będą one w skrajnych warunkach działać zgodnie z założeniami. Aktualny test LUT jest przeprowadzany w celu podjęcia decyzji Milestone C, która pozwoli na przejście programu IBCS do fazy testów produkcyjnych i operacyjnych.

IBCS wykorzystuje liczne sensory i efektory do poszerzania przestrzeni walki i namierzania zagrożeń, zapewniając ochronę 360°, zwiększając zdolności przetrwania poprzez wczesne wykrywanie i ciągłe śledzenie celów. Zapewnia przełomowe rozwiązania w walce z coraz bardziej złożonymi zagrożeniami.

Northrop Grumman rozwiązuje najtrudniejsze problemy w dziedzinie technologii kosmicznych, lotniczych, w zakresie obronności i cyberprzestrzeni, by sprostać nieustannie zmieniającym się potrzebom klientów na całym świecie. 90 000 naszych pracowników na nowo definiuje to, co jest możliwe, opracowując i dostarczając zaawansowane systemy, produkty i usługi w oparciu o zdobycze naukowe, technologiczne i inżynieryjne.