HUNTSVILLE, Alabama. – 8 listopada, 2022 – Zintegrowany system dowodzenia walką IBCS (Integrated Battle Command System) koncernu Northrop Grumman Corporation (NYSE: NOC) przeszedł przez końcowy, niezwykle wymagający egzamin znany jako Initial Operational Test and Evaluation (IOT&E). IOT&E jest ostatnim ważnym badaniem poprzedzającym podjęcie przez U.S. Army decyzji o przeniesieniu programu z poziomu produkcji małoseryjnej (Low Rate Initial Production - LRIP) do produkcji pełnoskalowej (Full Rate Production - FRP), która pozwoli na wdrożenie systemu do służby na całym świecie.

Northrop Grumman's IBCS Ready for Fielding Connecting the Battlespace - Poland
Urządzenia systemu IBCS (Integrated Battle Command System) zainstalowane na poligonie White Sands Missile Range, w stanie Nowy Meksyk. [Źródło: U.S. Army]

W styczniu tego roku na poligonie White Sands Missile Range (WSMR) w stanie Nowy Meksyk rozpoczęto serię operacyjnych prób w locie z wykorzystaniem IBCS. W ciągu dziesięciu miesięcy wojskowi operatorzy obsługiwali system IBCS w złożonym środowisku testowym, obejmującym szerokie spektrum scenariuszy ofensywnych i obronnych, w realistycznych warunkach operacyjnych. System poddano największemu, jak dotąd, obciążeniu operacyjnemu, oraz pod czujnym okiem niezależnych ewaluatorów U.S. Army.

“W całym procesie IOT&E wykazaliśmy, że IBCS umożliwia żołnierzom szybsze podejmowanie decyzji na podstawie rzetelnych danych”, stwierdziła Christine Harbison, wiceprezes i dyrektor generalna działu Combat Systems and Mission Readiness, Northrop Grumman. “IBCS jest przygotowany do przezwyciężania współczesnych i przyszłych zagrożeń - urzeczywistnia koncepcję wielodomenowego dowodzenia i kierowania JADC2 (Joint All-Domain Command and Control).”

W trakcie dwóch przeprowadzonych w ramach IO&TE prób w locie na poligonie WSMR, IBCS umożliwił wykrycie, śledzenie i zniszczenie następujących celów: zaawansowanego, lecącego z dużą prędkością taktycznego pocisku balistycznego (Tactical Ballistic Missile), oraz dwóch rakiet imitujących pociski manewrujące, które przechwycono w warunkach ataku elektronicznego.

Po wdrożeniu do służby, IBCS rozszerzy pole walki poza obszar oddziaływania pojedynczej stacji radiolokacyjnej powiązanej z jednym środkiem rażenia, pozwalając żołnierzom na szybką orientację i reakcję na dane w obszarze całego pola walki.

Northrop Grumman opracował system IBCS nadając mu otwartą, modułową i skalowalną architekturę, która jest niezbędnym elementem integrującym wszystkie dostępne zasoby na polu walki bez względu na źródło, domenę czy rodzaj sił zbrojnych, z których pochodzą. Ta architektura umożliwia efektywną i nisko-kosztową integrację dostępnych obecnie systemów oraz systemów przyszłości. Poprzez szereg udanych testów w locie zweryfikowana została umiejętność systemu IBCS do łączenia i scalania danych z czujników i przesyłania ich do efektorów z wielu rodzajów sił zbrojnych, przez co zademonstrowano zdolności wymagane od systemu JADC2.

Northrop Grumman jest firmą technologiczną, skoncentrowaną na globalnym bezpieczeństwie i odkryciach naukowych. Nasze pionierskie rozwiązania dają naszym klientom możliwości, których potrzebują, aby rozwijać, chronić i łączyć Stany Zjednoczone i ich sojuszników. Kierując się wspólnym celem w rozwiązywaniu najtrudniejszych problemów naszych klientów, pracownicy koncernu Northrop Grumman, w liczbie 90 000, każdego dnia na nowo definiują to, co jest możliwe.