HUNTSVILLE, Alabama – 9 października 2018 r. – Opracowany przez firmę Northrop Grumman Corporation (NYSE: NOC) zintegrowany system dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową (IBCS) wykazał podwyższone parametry pracy i interoperacyjność podczas testów systemów łączności przeprowadzonych przez US Army.

Northrop Grummans IBCS Flexes Networking and Information Exchange Systems during latest Soldier Checkout Event_Polish
Korzystając ze zintegrowanego systemu dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową (IBCS) opracowanego przez firmę Northrop Grumman, dowódcy mogą kierować siłami z dużych odległości za pomocą dowolnych dostępnych środków komunikacji.

Przeprowadzony w okresie maja i czerwca zewnętrzny test łączności zaprezentował możliwości systemów komunikacji głosowej i transferu danych w ramach IBCS przy użyciu połączonych zasobów rzeczywistej i symulowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Próba ta była następstwem wcześniejszych testów wielowęzłowych oraz ćwiczeń w powietrzu z udziałem żołnierzy. Ćwiczenia te odbyły się w okresie od marca do kwietnia i od kwietnia do maja.

Ćwiczenia współpracy w ramach sieci i łączności kolejny raz potwierdziły możliwości systemu IBCS w zakresie tworzenia i udostępniania wysokiej jakości zintegrowanego obrazu przestrzeni powietrznej w ramach systemu IAMD stosowanego przez US Army oraz w wyższych formacjach sił sprzymierzonych. Informacje głosowe oraz dane przesyłane były w różnorodnych zabezpieczonych sieci wojskowych, w tym w ramach taktycznej sieci danych Link 16.

W testach wykorzystano szereg zasobów IAMD armii amerykańskiej – w tym pięć centrów operacyjnych EOC IBCS i pięć zintegrowanych jednostek systemu IFCN IBCS – znajdujących się w trzech rozproszonych geograficznie lokalizacjach: na poligonie rakietowym White Sands w stanie Nowy Meksyk, poligonie Tobin Wells w Fort Bliss, w stanie Teksas i w laboratorium systemów rządowych w Redstone Arsenal, w stanie Alabama.

Podczas testu IBCS zestawiał dane z różnych źródeł, tworząc jeden zintegrowany obraz przestrzeni powietrznej, a następnie udostępniał go w sieci kontroli ognia IFCN IBCS. Ten sam wysokiej jakości obraz przesyłano za pomocą sieci Link 16 do jej innych użytkowników z marynarki wojennej, piechoty morskiej oraz do starszych systemów US Army. Prowadzono również wymianę informacji z samolotem zarządzającym bitwą powietrzną.

Tworzenie i udostępnianie zintegrowanego obrazu przestrzeni powietrznej znacząco poprawia świadomość sytuacyjną na polu walki, umożliwiając żołnierzom szybkie podejmowanie krytycznych decyzji dotyczących zwalczania zagrożeń lotniczych i rakietowych.

„Możliwość prowadzenia walki jako zespół współpracujący w ramach sieci ma priorytetowe znaczenie na współczesnym polu walki” – powiedział Dan Verwiel, wiceprezes i dyrektor generalny ds. systemów obrony przeciwrakietowej i systemów ochronnych w Northrop Grumman. „Opracowana przez nas technologia ustanowienia, kontroli i ochrony sieci obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej jest przełomem dla naszego klienta.

„W kolejnych testach IBCS potwierdza wysoki poziom interoperacyjności, niezawodności i parametrów pracy, a także swoją ogromną wartość jako architektura dowodzenia przyszłości dla obrony przeciwlotniczej w naszym kraju”.

IBCS jest otwartym, pracującym w sieci systemem dowodzenia przyszłości, umożliwiającym prowadzenie sprzymierzonych, wielodziedzinowych działań w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. System dostarcza rozszerzony, zintegrowany obraz przestrzeni powietrznej oraz skraca czas integracji z nowymi systemami, w szczególności obejmującymi czujniki i baterie pocisków przechwytujących.

„Na współczesnym polu walki zagrożenia mogą nadejść z każdej strony. IBCS łączy różne typy czujników i innych źródeł informacji, składając je w jeden wysokiej jakości obraz przestrzeni powietrznej, stanowiący klucz do obrony kluczowych zasobów i formacji wojskowych” – powiedział Bill Lamb, dyrektor ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w Northrop Grumman. „Z chęcią przekażemy tę przełomową technologię z zakresu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w ręce żołnierzy”.

Poza armią amerykańską, system IBCS został wybrany jako rozwiązanie w ramach dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową również przez Polskę. W marcu Polska podpisała pismo ofertowe z rządem amerykańskim jako nabywca i pierwszy zagraniczny użytkownik IBCS.

Northrop Grumman jest czołowym producentem systemów bezpieczeństwa, dostarczającym innowacyjne systemy, produkty i rozwiązania w formie niezależnych systemów, cyberrzozwiązań, rozwiązań C4ISR, systemów w przestrzeni kosmicznej, systemów zarządzania atakiem, rozwiązań z zakresu logistyki i modernizacji dla klientów na całym świecie. Więcej informacji na stronie news.northropgrumman.com oraz w serwisie Twitter, @NGCNews.